Knížky pro malé čtenáře - 1. díl

prosince 11, 2016

Dnes jsem se s vámi chtěla podělit o nějaké tipy na knihy, které nám za poslední tři roky prošly rukama. Anežka má čtení moc ráda, a proto taky skoro každý den čteme, za což jsem velice ráda, protože:


  1. Krásně se u toho odpočívá. Většinou čteme na křesle nebo v posteli, no představte si tu úžasnou pohodu.
  2. Anežka si rozšiřuje slovní zásobu. Fakt jsem byla překvapená, když poprvé začala používat výrazy z knížek a že už jich bylo.
  3. Čtené příběhy si Áňa často opakuje a pozměňuje v nějakých běžných činnostech a hrách, protože čtení jí zlepšuje představivost
  4. Dvakrát a někdy i vícekrát do měsíce navštěvujeme knihovnu, takže máme na ten den skvělý program, při kterém společně vracíme a vybíráme nové knížky. Osobně můžu velice doporučit dětská oddělení v Městské knihovně na Praze 8 - Kobylisy a Praha 7 - Holešovice.
  5. Roste z ní budoucí vášnivý nebo alespoň nadšený čtenář a to je něco z čeho mám velkou radost, protože život s dobrou knihou je o tolik krásnější :)

Protože jsem při sepisování knih zjistila, že jich je opravdu hodně, rozhodla jsem se tento článek rozdělit do několika dílů. Dnes vám představím výběr knih, které máme doma a které nás bavily a některé stále ještě baví. 


Autor: Rotraut Susanne Bernerová
Název: Jaro/ Léto/ Podzim/ Zima/ Noc
Nakladatelství: Paseka
Věk: Půl roku+

Jedná se o soubor 5 obrázkových knih. Ještě pořád se k nim vracíme, ale teď už ne tak často. Postavy v knize zažívají různá dobrodružství, která můžeme s dětmi hledat a bavit se u nich. Děti se zábavně seznamují s daným ročním období. Mě osobně kniha vždycky krásně naladí na to, co nás v tu část roku čeká. A navíc je na hodně tvrdém a odolném papíře, takže vydrží i slintání (někdy jsem si prostě fakt nemohla pomoct) a náročnější zacházení :)Název: Zvířátka - Copak to je?/ Hračky - Copak to je?
Nakladatelství: Rebo
Věk: Půl roku+

Takové dvě ala montessori knihy - obrázky reálných objektů na bílém podkladu. Anežka je měla hodně ráda a první bů a haf se naučila právě u nich.
Od stejného nakladatelství vyšla také podobně laděná kniha Barvy.
Autor: Richard Powell
Název: Malá rybka/ Malý pejsek/ Žluté kuřátko ...
Nakladatelství: CPress
Věk: 1+

Knihy ze série Šoupací a To za nás nebylo. Konkrétně na Malé rybce se Anežka hezky naučila protiklady. Tuhle knihu ráda kupuju jako dárek, protože má vždycky úspěch. Ostatně jsme ještě nepotkali šoupací knihu, která by aspoň u Áňi úspěch neměla.Autor: Darina Krygielová
Název: Kutálí se ze dvora...
Nakladatelství: Albatros
Věk: 1,5+

Tato krásně ilustrovaná kniha nám zachránila nejednu cestu vlakem. Říkadla jsou doplněná pohybem, který je v textu pro rodiče popsán.


Autor: Jiří Žáček
Název: Kamarádi zvířátka
Nakladatelství: Fragment
Věk: 1,5+

Knihu jsme dostali od kamaráda velkého pana knihovníka, což už samo o sobě je zárukou kvality :) Na každé stránce je realisticky nakreslené zvířátko a k němu pár pěkných veršů.

Autor:  Klára Doležalová
Název: České lidové písničky a říkadla
Nakladatelství: Axióma
Věk: 2+

Pamatuji si období, které trvalo asi 3 měsíce, kdy se Anežka budila ještě za tmy a já vzala čelovku na hlavu a do ruky tuto knihu. Vydržely jsme se s ní pomalu probouzet (to tedy hlavně já) ještě i hodinu. A ty krásné obrázky od Andrey Popprové, ach! Pokud některé písně neznáte, můžete jejich znalost doplnit na přiloženém CD.


Autor: Dr. Seuss
Název: One fish, two fish, red fish, blue fish
Nakladatelství: Random House
Věk: 2+

Zástupce anglické literatury pro nejmenší a je geniální. Kniha umožňuje zvukomalebně oprášit vaši angličtinu a jinak na trochu podivné kresby a tvory si přivyknete celkem rychle. Jedno období jsme četli celkem často.
Autor: Hervé Tullet
Název: Barvy/ Knižka
Nakladatelství: Portál
Věk: 2+

Ilustrátor Hervé Tullet vytvořil zajímavý koncept interaktivních knih. Do češtiny byly přeloženy zatím tyto dvě. Jeho další dílo Knížka jsme zakoupili pár měsíců poté, co jsme dostali od kamarádů Barvy. Svého času jsme četli opakovaně až do úmoru rodičů, kteří prosili o jiný žánr nebo alespoň oběd, ale nebylo jim dopřáno. Ne, ale jsou fakt skvělé :)


Autor: Aino-Maija Metsola
Název: Počítání
Nakladatelství: Baobab
Věk: 2+

S touto knihou se dá nejen naučit počítat, ale i skvěle vyhrát. Pokud zrovna vy nebo dítko nemáte na matematiku náladu, můžete si vymýšlet příběhy a hledat různé zajímavosti. Kniha spadá do kategorie „Vyklápěcí obrázky“.

Autor: Inger Sandberg, Lesse Sandberg
Název: O malé Aničce
Nakladatelství: Albatros
Věk: 2+

Kdo má tento poklad doma, ať si jej střeží, kdo nemá, ať hned do antikvariátu běží. Tuhle knihu jsem milovala jako malá a dodnes, když jí čtu, vybavím si ty stejné emoce, které jsem prožívala, když mi jí rodiče četli. Je hravá a lehce interaktivní.

Autor: Petr Šmalec
Název: Šmalcova abeceda
Nakladatelství: Baobab
Věk: 2+

Krásy světa v abecedním pořádku na důmyslných vyobrazeních.“ 
Kniha plná roztodivných a vtipných básní, které jsou doplněny o obrázky plné věcí začínajících na dané písmeno.
Autor: Jiří Dvořák
Název: Zpátky do Afriky
Nakladatelství: Baobab
Věk: 2,5+

Naše první kniha z kategorie Méně obrázků, více slov. Vypráví příběh zvířátek, která utečou z pražské zoo. Součástí knihy je mapa útěku od zoo až k Africe. Kniha je to krásná a její formát i obsah přímo vybízí k tomu sbalit si jí s sebou na cesty.Autor: Tereza Václavková
Název: Jůlinka z jedlé zahrádky
Nakladatelství: Verzone
Věk: 2,5+

Kniha pro velmi mladé zahrádkáře. Ideální je pokud máte zahrádku nebo kamarády se zahrádkou a vaše dítko si může nabyté znalosti hned vyzkoušet.
Autor: Ester Stará, Martina Matlovičová
Název: Chrochtík a Kvíkalka na cestě za blýskavým prasátkem 
Nakladatelství: 65. pole
Věk: 2,5+

Musím se přiznat, že tato kniha mě v knihkupectví nějak neupoutala, ale Anežka jí moc chtěla, tak jsem jí koupila a vážně nelituji. Zatím je to asi nejhezčí kniha, co jsme pro Anežku měli. Je krásně zpracovaná literárně i graficky a nenudí se u ní ani rodiče. Zejména se mi líbí, jak text přirozeně navádí ke změně čtení některých postav, to se nedá popsat, to se musí začíst.

  • Sdílet:

Mohlo by se vám líbit

0 komentářů

Děkuji, že jste si udělali čas a napsali mi komentář :)