Vítr v šatníku aneb capsule wardrobe

února 18, 2019

Takhle to vypadá po pár měsících capsulového vylepšování

Provětrání šatníku dělám pravidelně aspoň jednou v roce. Tentokrát jsem se rozhodla pro radikální minimalizaci a šatníkem se prohnal uragán, který odvál většinu kousků do věčných lovišť :)

Jako každou ženu mě už dlouho trápil nedostatek oblečení a potřeba pořád něco dalšího doplňovat a pak ve výsledku stejně nosit několik nejoblíbenějších kousků. Protože minimalismus je životní filosofie, která mi vyhovuje, začala jsem pátrat, jak být spokojená s málem i v oblasti oblékáni. Narazila jsem na super článek od Pihovatá a v něm odkaz na TedX video o capsule wardrobe.

Capsule wardrobe je geniální minimalistický koncept, kdy kombinujete několik málo kusů oblečení a z nich pak vytvoříte spoustu různých modelů. Hlavní podmínkou je slučitelnost jednotlivých kusů.

Ještě než jsem se pustila do samotného třídění ve skříni, začala jsem přemýšlet a hledat na pinterestu různé vzory, tvary, barvy a materiály. Tím jsem si vytyčila základní představu, co vlastně od šatníku chci a dalo mi to základ i pro další vědomější (snad :)) nakupování.

Nejdůležitější podmínky, které mi pomohly ve výběru toho, co zachovat:

  1. Cítím se v tom dobře
  2. Sedí mi to
  3. Dělá mi to radost
Na základě těchto bodů jsem si pak vybrala barvy, materiály a tvary.


Barvy a vzory

Tak tomuhle jsem musela nechat trochu času na uzrání a to nakonec vyústilo v barevnou paletu, která mě těší.

ANO
Tmavě modrá, světle růžováčervenáhořčičně žlutá, bílá --- vidíte tu bílou? :)
Většinu oblečení bych pak chtěla zachovat v jednobarevnosti nebo s jemným vzorkem.

NE
Na druhou stranu jsem si i řekla, které barvy už na sobě nechci: černá a šedá.


Materiály


ANO
Už dlouhodobě bych chtěla mít radši přírodní materiály, protože je mi to prostě příjemný :) Už nějakou dobu sázím hlavně na bambus od Reparády. A pak jsem si také oblíbila len hlavně v létě. Vlna mě občas kouše, takže tu si pořizuji jen výjimečně. No a pak je tu samozřejmě bavlna.

NE
Naproti tomu bych časem ráda úplně vypustila polyester.


Tvary


ANO
Foukej, foukej větříčku, obleč jednu hruštičku :) Pěkný obsáhlý popis na modním pekle jsem vzala jako odrazový můstek. Neřídím se jím striktně, ale je fajn mít přehled, co mému tělu víc lahodí. Ráda bych víc nosila šaty a sukně
Ano dávám také velikostem, které mi odpovídají a jsou mi pohodlné. 

NE
Kalhoty, neříkám vám úplné sbohem, ale už se nebudeme tak často potkávat. Loučím se i s věcmi, které škrtí, nesedícími velikostmi ať už malými nebo příliš velkými.


S chutí do toho půl je hotovo

Kdybych podle  plánu postupovala hned úplně striktně, tak by mi na konci zbylo spodní prádlo, legíny a pár triček. Zatím jsem se tedy spokojila s částečným vyřazováním věcí, které zajišťovalo, že ještě nějakou dobu nebudu muset chodit ven nahá :)

Ze skříně jsem prvně vyřadila kusy, které už jsem vůbec nenosila a v průběhu několika měsíců se postupně začala rýsovat capsule wardrobe podle mých představ.

A musím se přiznat, že mě potěšilo a překvapilo zároveň, že to fakt funguje! 

A co vy? Už s capsule wardrobe nějakou dobu fungujete nebo zatím jen koketujete? Napište mi do komentáře, ráda se tak nechám inspirovat vašimi zkušenostmi a přeji vám hezké slunečné dny.

  • Sdílet:

Mohlo by se vám líbit

0 komentářů

Děkuji, že jste si udělali čas a napsali mi komentář :)