Čtyři roky barefoot

října 15, 2019


Když jsme před lety vybírali první boty pro Áňu, mísily se ve mě pochybnosti. Líbila se mi představa přirozeného vývoje chodidla v prostorných botách, kde se chodidlo netlačí. Ale na druhou stranu to z pohledu dnešní společnosti byla cesta neprobádaná. Rozhodla jsem se proto, že si také boty pořídím a vyzkouším to na vlastní nohy. Od té doby šly veškeré mé pochybnosti stranou a já se stala šťastnou bosonožkou :)

Po létě jsem si koupila první kecky od německé firmy Vivobarefoot, v té době ještě nebylo tolik na výběr, tak jsem skončila se zeleným párem bot jediných v mojí velikosti. Barvou jsem sice nebyla úplně nadšená, ale nakonec jsem je nosila každý den až do prvních sněhových vloček.

První den v barefoot botách

Vyšla jsem do ulic a byla to nádhera. Užívala jsem si každý krok, každou nerovnost, různé povrchy. Chůzi jsem obohatila o úplně nový vjem, který mě zcela zaplavoval radostí. Večer jsem cítila každý sval v těle. Dost mě bolela záda a hlavně úplně celé nohy a to i přesto, že jsem si v botách nechala vložku, kterou teda ze začátku doporučuji nosit jako takový mezistupeň mezi normální obuví a bosou nohou. Po pár dnech se to srovnalo, tělo zesílilo a zvyklo si na nový způsob chůze.

S blížící se zimou jsem nahlížela do krabice zimních bot a přemýšlela, jaké to bude zase ve staré obuvi a moc se mi do toho nechtělo. Ale nedalo se nic dělat, se snížením teplot už mi začala být v keckách zima. Nasadila jsem si tedy jeden den zimní boty a najednou jsem měla pocit, že mi někdo utáhl španělskou botu. V ten moment jsem se rozhodla, že končím s mučením chodidel a jdu si koupit zimní boty. A zase jsem koupila černé Vivobarefoot Gobi. Na jaře jsem přikoupila Vivo balerínky a začátek léta jsem zakončila šňůrkovými sandálky od českého tvůrce Pathika.


Minimalismus a bosé boty

Chození čistě v barefoot botách jde ruku v ruce s minimalismem, alespoň v mém podání :)

1. Boty jsou poměrně drahé, protože je většinou vyrábí menší produkce. Takže na každé období mám většinou jedny a čekám až doslouží. Dnes už si nástupce bot lépe vybírám, tak aby se barevně hodily do mého minimalistického šatníku a aby boty na noze dobře seděly a netlačily.

2. Na cestování jsou super skladné, jsou ohebné a nezaberou moc místa. A s sebou beru vždy dvoje. Jedny na nohou a jedny v batohu.

3. Boty se dají dobře kombinovat i v jinou roční dobu, než pro kterou je mám primárně.
Aktuálně nosím:
jaro - balerinky Vivo
léto - sandály Pathik shoes
podzim - polobotky Vivo
zima - kotníkové zateplené Vivo

Balerínky se dají nosit i na chladnější léto a na podzim. Polobotky na jaře. A zimní boty beru s sebou na tábor v létě. A ještě staré první kecky, ty nosím na zahradu nebo někam na výlet.

4. Nákup je obvykle také minimalistický, protože ačkoliv se nabídka během pár let hodně zlepšila, stále není tolik na výběr jako v konfekci. Člověk se tak při výběru nezatěžuje rozhodovací paralýzou a vybere si z pár modelů :)


Co se zhoršilo

  • Dvě zimy jsem měla problémy s chladem od nohou a byla jsem potom dost nachlazená. Tu poslední zimu jsem si to víc hlídala a přes ponožky jsem si ještě dávala vlněné ponožky od babičky. I tak, když delší dobu stojím na místě, tak cítím chlad od chodidel, ale asi jsem na to víc citlivá než jiní bosonožci.
  • Zvětšila se mi noha jak do délky, tak šířky. Takže jsem přešla na větší velikost a první barefoot boty jsou mi teď trochu hůř.
  • Výběr značek, tvarů a také míst k nakupování. V kamenných prodejnách není tolik bot a ne vždy mají moji velikost. S nakupováním online barefoot bot mám špatné zkušenosti i při přeměření chodidla, boty ne vždy seděly.

Co se zlepšilo

  • Už po prvním roce se mi vytvořila klenba. Já, po léta plochonohá, fyzioterapeuti se předháněli v nabídce speciálních vložek do bot a ono se jako nejlepší ukázalo vyhodit je všechny do koše, teda ty vložky :)
  • Narovnaly se mi malíčky. Při nošení běžných úzkých bot se mi malíčky stočily tak, že nehty nesměřovaly nahoru, ale do boku. V prostornějších botách měli konečně místo se znovu narovnat.
  • Stejně jako malíčky v úzkých botách trpěly i palce a vbočovaly se dovnitř. S chůzí na boso se palce začaly pomalu narovnávat. Tahle změna byla tak výrazná, že i nehty na palcích změnily směr růstu a tvar. 
  • Baví mě a je mi příjemné být úplně bosá, kdekoliv to jde. 
  • Celkově se zlepšila pohyblivost a pružnost chodidel. 
  • A mám radost, že i taťka a zbytek rodiny se připojil k bosochození.


Chození naboso se hodí skoro pro všechny, je však potřeba jako u všeho vnímat a respektovat svoje tělo. Mně osobně hodně pomohlo a už se k normálním botám nejspíš nedokážu vrátit :) 


Přeji všem krásné zážitky při bosých procházkách a brouzdáních ranní orosenou travičkou.

  • Sdílet:

Mohlo by se vám líbit

0 komentářů

Děkuji, že jste si udělali čas a napsali mi komentář :)